Driekwart van de sollicitanten verwacht salarisinformatie in vacatures
Liefst drie op de vier sollicitanten vindt het belangrijk dat werkgevers de salarisschaal vermelden in hun vacatures. Zes op de tien werkgevers doet dat vandaag nog niet. Anderzijds solliciteert één op de vijf sollicitanten niet als ze de loonschaal niet in de vacaturetekst kunnen terugvinden. Bijna één op de drie van de sollicitanten krijgt ook nog regelmatig vragen van werkgevers over hun vorige loon, terwijl dat verboden wordt binnen de loontransparantiewet. Dat blijkt uit een jaarlijks onderzoek van hr-expert Acerta en jobsite Stepstone bij meer dan 1000 Belgen.
Volgens de Europese richtlijn rond loontransparantie, die normaal gezien tegen eind dit jaar in Belgische wetgeving omgezet wordt, moeten werkgevers verplicht informatie verstrekken over het beginsalaris of de loonschaal van de gepubliceerde functie. Op die manier kunnen er geïnformeerde en transparante onderhandelingen over de verloning worden gevoerd. Vele sollicitanten zijn daar ook voorstander van. Dat leert de jaarlijkse bevraging van Acerta en Stepstone.
Wie loon vermeldt heeft streepje voor bij sollicitanten
De helft van de bevraagde sollicitanten (50,2%) – zowel mensen die momenteel nog geen job hebben als werknemers die al elders in dienst zijn – vindt vacatures nog onvoldoende duidelijk als het over de verloning en voordelen in hun mogelijk toekomstige job gaat. Maar liefst 75,5% van de sollicitanten zonder job vindt het (zeer) belangrijk dat vacatures de salarisschaal vermelden. Bij sollicitanten die elders al in dienst zijn vindt zelfs ruim 8 op de 10 (83,2%) dat zeer belangrijk. Vandaag doen vier op de tien werkgevers dit al (43,8%).
Omgekeerd krijgt 31,8% van de sollicitanten naar eigen zeggen nog regelmatig vragen over vroegere verloning tijdens sollicitatiegesprekken. Iets wat niet meer toegelaten zal zijn als de nieuwe Europese richtlijn wordt omgezet. De resultaten tonen dat loontransparantie meer is dan een wettelijke verplichting in wording: het kan ook een hefboom zijn voor sterkere rekrutering. Werkgevers die vandaag al duidelijke informatie geven over loon en voordelen, verhogen hun kansen om talent aan te trekken en bouwen tegelijk aan een geloofwaardige en transparante werkgeversreputatie.
Liesbet Werbrouck, experte bij Acerta: “Werkgevers zitten met een dilemma. Als ze het loon of de arbeidsvoorwaarden niet vermelden, solliciteert ruim 1 op de 5 werkzoekenden zonder job niet. Dat is uiteraard een goed argument om de verloning concreet te maken in vacatureteksten. Maar als de salarisschaal dan niet aantrekkelijk genoeg blijkt, solliciteert 36,9% van de werkzoekenden evenmin. Volgens de Europese richtlijn rond loontransparantie moeten sollicitanten genoeg info krijgen over het startloon of de loonschaal. In de vacaturetekst zelf hoeft het loon niet te staan, althans niet volgens de richtlijn. De werkgever moet de beoogde verloning wel voorafgaand aan de loononderhandelingen aan de kandidaat meedelen.”





