Pendelbarometer van o2o Bicycle Leasing toont aan: pendelstress sluipt onopgemerkt de werkvloer binnen
Bijna de helft van de beroepsactieve Belgen ervaart wekelijks pendelstress. Dat blijkt uit de eerste editie van de pendelbarometer van fietsleasebedrijf o2o Bicycle Leasing. De impact van deze pendelstress reikt veel verder dan het woon-werktraject zelf: zo’n 1 op 6 voelt zich uitgeput door het pendelen nog voor de werkdag officieel begonnen is, wat prestaties beïnvloedt. Ondanks dat domino-effect, kan de pendelaar soms op weinig begrip van de werkgever rekenen. Zo’n vijfde van de pendelaars voelt zich onbegrepen. “Bedrijven die dit als business-issue erkennen en werken aan een mobiliteitsbeleid, hebben daarom een streepje voor op de arbeidsmarkt”, aldus Geert De Rycke, CEO van o2o Bicycle Leasing.
Bijna de helft van werkend België ervaart wekelijks pendelstress
Uit de pendelbarometer blijkt dat ruim 4 op 10 Belgen minstens één keer per week stress ervaart als gevolg van woon-werkverkeer. Voor meer dan 1 op 10 is pendelstress zelfs een dagelijkse realiteit. De stress is vooral het hoogst bij autobestuurders en mensen die het openbaar vervoer nemen. Het onderzoek brengt in kaart hoe Belgen naar het werk pendelen en hoe ze dat traject beleven. De cijfers zijn opvallend: pendelstress is geen uitzondering, maar de regel voor bijna de helft van werkend België.
Stress blijft sluimeren op de werkvloer
De impact van pendelstress reikt veel verder dan het woon-werktraject zelf. 1 op 6 voelt zich uitgeput door het pendelen nog voor de werkdag officieel begint. Nog eens 1 op 6 moet eerst ‘ontstressen’ na aankomst voor ze productief kunnen zijn.
Meer dan 1 op 10 werknemers rapporteert aantoonbaar slechtere werkprestaties door pendelstress. Hetzelfde aantal geeft aan weinig genietbaar te zijn voor collega’s. Pendelstress blijft dus niet hangen bij het individu: het infecteert teams, zorgt voor kortere lontjes en verminderde collegialiteit.
“Het mag niet de bedoeling zijn dat je al moe bent voor je aan je werkdag begint. Toch is dat het geval voor veel Belgen, en zorgt het voor een domino-effect dat verder reikt dan het individu zelf: pendelstress leidt tot energiegebrek, wat ervoor kan zorgen dat werknemers minder productief zijn en vatbaarder worden voor burn-out of langdurige uitval. Dat is niet enkel een persoonlijk probleem, maar ook een maatschappelijk en economisch signaal.”
Geert De Rycke, CEO van o2o Bicycle Leasing.
Gebrek aan begrip van de werkgever
Ondanks het domino-effect dat helemaal tot aan de werkgever reikt, geeft een vijfde van de werkende Belgen aan dat hun werkgever te weinig begrip heeft voor pendelstress. Een gemiste kans in een krappe arbeidsmarkt, waar een mobiliteitsbeleid een onderscheidend element kan zijn.
“Bedrijven zijn zich vaak niet bewust van de impact. Ze zien mensen aankomen op kantoor, maar niet hoe die laatste files of gemiste treinen blijven sluimeren in de hele werkdag. Pendelen bepaalt niet alleen de eerste uren van je dag, maar ook hoe je ’s avonds weer thuiskomt. Als meer dan 10% aangeeft dat het zowel hun prestaties als hun relaties met collega’s en hun gezin negatief beïnvloedt, dan moeten we aan de alarmbel trekken en pendelstress bespreekbaar maken op de werkvloer. Een flexibel mobiliteitsbeleid met voldoende alternatieve vervoersmiddelen of een flexibel (thuis)werkbeleid kan hierbij het verschil maken,” zegt Geert De Rycke.





